Drogi Rodzicu!

Sięgnij po kilka prostych ćwiczeń i zabaw, które z sukcesem wykorzystasz podczas najbliższych dni, a które będą miały charakter logopedyczny – bez świadomego udziału dziecka w ćwiczeniach.
1. Zabawa piłką: podrzucanie, rzucanie do siebie, rzucanie do celu, kopanie piłki w określonym kierunku; ważne, żeby każdy ruch piłki powiązany był z sylabą lub wyrazem utrwalającym wymowę.
2. Kategoryzacja: wymień jak najwięcej ubrań, zabawek, pojazdów, owoców, imion; dla starszych: co słyszysz na początku wyrazu? Jaką sylabę, głoskę? Wymień wyrazy zaczynające się od głoski…. jaki wyraz zaczyna się i kończy tą samą głoską? Kontroluj sposób wymawiania.
3. Skakanka! Czy można skakać i mówić? Można! A najskoczniej można ćwiczyć… sylaby! SZA, SZO, SZU…
4. Piknik w domu : przygotuj, oprócz smakołyków i kocyka, grę: domino, memory, lub inne, które zaangażują rodzinę: scrabble, zgadnij kto to, gry planszowe… nawet w takich chwilach masz wpływ na rozwój swojego dziecka!
5. Zabawa w niekończące się słowa: każdy z grających wymawia słowo, które rozpoczyna się na tę głoskę, którą zakończył się wyraz poprzedni, na przykład: mama – sok; tata – kiwi; Ola: igła; Tomek – antena. Ciekawe, czy ktoś wypowie dwa razy tę samą nazwę, albo czy komuś braknie wyrazów!
6. Podsumowanie dnia: zadaniem malucha jest opowiadanie tego, co przeżył i doświadczył w minionym dniu. Warunkiem jest piękne mówienie. A może dodatkowo narysuje scenę z fantastycznego dnia?

Na koniec kilka linków z ciekawymi propozycjami do wykorzystania w domu:
Składane historyjki
Kolorowe patyczki
Ćwiczenie pamięci – stymulacja mowy
Ćwiczenia sekwencyjnej pamięci wzrokowej
Zupełnie inne ćwiczenia pamięci sekwencyjnej

Zapraszam również do skorzystania z wcześniejszych wpisów na stronie szkoły w zakładce – Struktura -> Logopeda.

Pobierz (PDF): Zalecenia logopedy (1167 pobrań )

Powiązane zdjęcia:

Zmiana jezyka / вибрати мову
Skip to content