Projekty – Projekt Szkoła 6.0

Charakterystyka projektu „Szkoła 6.0”:

W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła przystąpiła do projektu „Szkoła 6.0”. Celem projektu jest współpraca na wielu płaszczyznach z polonijnymi placówkami. Ponieważ nasza szkoła od kilku lat współpracuje z Polską Szkołą Sobotnio-Niedzielną działającą przy Konfederacji Polaków Podola w Winnicy na Ukrainie, postanowiliśmy naszymi działaniami podzielić się na platformie Projektu. Przyjaźń jaką wywiązała się między uczniami i między nauczycielami obu szkół, zaowocowała wieloma wspólnymi przedsięwzięciami. I choć sporo nas dzieli, to znacznie więcej nas łączy, bo przecież my Polacy, jesteśmy jedną rodziną.

Projekt „Szkoła 6.0” organizowany jest przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z Senatem RP. Jego koordynatorem jest Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli SWP

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna działa przy winnickiej miejskiej organizacji społecznej „Konfederacja Polaków Podola” od roku 1999. Do szkoły przychodzą dzieci, osoby dorosłe i seniorzy, aby zdobywać wiedzę o języku, kulturze i historii Polski. Do szkoły łącznie uczęszcza około 500 osób. Szkoła mocno podtrzymuje polskie tradycje – dla dzieci organizuje Mikołajki, razem obchodzony jest Dzień Niepodległości Polski, organizowane są spotkania wielkanocne oraz bierze aktywny udział we wszystkich spotkaniach, konkursach, świętach, które odbywają się w obwodzie winnickim dla Polaków.

Więcej o projekcie „Szkoła 6.0” można przeczytać: http://wspolnotapolska.org.pl/szkola60/index.php.

 

Wydarzenia:

2 maja 2020:

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polonii

Słowo „patriotyzm” jest przez nich dobrze rozumiane. Równie bliskie są im słowa „Ojczyzna”, „tożsamość narodowa”, „wolność”. Z szacunkiem i dumą odnoszą się do symboli narodowych, tradycji i historii swojego kraju. Mowa tu o uczniach naszej szkoły i Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy na Ukrainie. Dali oni temu wyraz, angażując się w coroczne obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Dnia Polonii. Dziękujemy za ten piękny gest uczniom, ich rodzicom i nauczycielom. Wierzymy, że właśnie tacy uczniowie będą gwarantem zachowania człowieczeństwa we współczesnych czasach.

Więcej: https://www.facebook.com/285268811981212/videos/664177877708758/


22 kwietnia 2020:

Światowy Dzień Ziemi

22 kwietnia wspólnie z naszymi partnerami ze Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy na Ukrainie obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi. Ani odległość, ani kwarantanna nie przeszkodziły nam w wysłaniu apelu o ratunek dla naszej planety. Dziękujemy nauczycielom, rodzicom i uczniom z obu placówek za aktywne włączenie się w realizację tego przedsięwzięcia.

Wspólnie zrealizowany przez obie szkoły film


10 kwietnia 2020:

Życzenia wielkanocne dla służb medycznych
Wirus nie zna granic, ale serca ludzkie też ich nie znają. Pokazali to uczniowie naszej szkoły i Polskiej Szkoły Sobotnio –Niedzielnej w Winnicy na Ukrainie, którzy razem ze swoimi nauczycielami i rodzicami złożyli wielkanocne życzenia pracownikom służby zdrowia w Skarżysku i w Winnicy. To oni bez względu na miejsce, walczą z niewidzialnym wrogiem narażając się na szczególne niebezpieczeństwo. Dziękujemy za Wasze poświęcenie i Wasz trud.

Szkoła Podstawowa nr 8 w Skarżysku-Kamiennej:

Prezentacja

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Winnicy (Ukrainia):

Prezentacja


2 kwietnia 2020:

Konkurs recytatorski w ramach Tygodnia Kultury Języka (TKJ)
Mimo nadzwyczajnej sytuacji w jakiej wszyscy znaleźliśmy się, postanowiliśmy dołożyć starań i dokończyć to, co koronawirus chciał nam pokrzyżować. Tegoroczny Tydzień Kultury Języka (TKJ) został przerwany, ale wspólnym wysiłkiem nauczycieli, rodziców, a przede wszystkim uczniów, został dokończony on-line. Podobne wydarzenie miało miejsce u naszych przyjaciół w Polskiej Szkole Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy na Ukrainie. Jednym z wydarzeń tego przedsięwzięcia (TKJ) był równolegle przeprowadzony konkurs recytatorski. Uczniowie w swoich domach i najbliższym, bezpiecznym otoczeniu wyrecytowali wiersze polskich poetów. A oto laureaci, wyłonieni przez jury składające się z nauczycieli-polonistów z obu placówek:

Szkoła Podstawowa nr 8 w Skarżysku-Kamiennej:
– nagrodzeni:
>> klasy młodsze: Zosia Potocka i Tomek Suwara (I miejsce), Antosia Karlikowska, Wiktoria Kroner i Gosia Potocka (II miejsce) oraz Filip Cieniek i Paweł Wyrzykowski (III miejsce).

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Winnicy (Ukrainia):
– nagrodzeni:
>> klasy młodsze: Artur Rezoluta (I miejsce), Zosia Iszczuk (II miejsce), Jan Szewczenko (III miejsce),
>> klasy starsze: Zosia Poligowa (I miejsce), Karina Chomenko i Daria Palczuk (II miejsce), Waleria Posuńko (III miejsce),
– wyróżnieni: Ola Krysiak i Bartek Hernik.

Wystąpienia uczniów


23 stycznia 2020:

Konkurs plastyczny ” Drugie życie butelki plastikowej”
Obchodziliśmy „Dzień bez Opakowań Foliowych”. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły i Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej w Winnicy na Ukrainie wzięli udział w konkursie plastycznym ” Drugie życie butelki plastikowej”. Konkursy rozgrywały się równolegle w obu placówkach. Wszyscy uczniowie wykazali się kreatywnością i pracowitością. Zrozumieli też, że nadmiar plastiku jest problemem globalnym. Cieszymy się że losy naszej planety nie są obojętne tym młodym ludziom. Laureatom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

Szkoła Podstawowa nr 8 w Skarżysku-Kamiennej:
– nagrodzeni: Antosia Karlikowska, Alan Senderowski, Lara Cygańska, Gosia i Zosia Potockie, Lena Paliborek, Wojtek Stefański, Emilka Pietras.

Polska Szkoła Sobotnio-Niedzielna w Winnicy (Ukrainia):
– nagrodzeni : Bogdan Siczkoriz, Karina Chomenko, Margarita i Maksym Słobodianiuk,
– wyróżnieni: Elżbieta Smolińska, Wiktowia Żurowska i Elżbieta Gorszkowa

Prace uczniów (zdjęcia)


16 grudnia 2019

Życzenia bożonarodzeniowe wraz z prezentami
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia spotkała nas miła niespodzianka. Uczniowie z Polskiej Szkoły Sobotnio-Niedzielnej działającej przy Konfederacji Polaków Podola w Winnicy na Ukrainie przysłali nam życzenia wraz z pięknymi prezentami. Serdecznie dziękujemy Nauczycielom, Rodzicom i Uczniom zaprzyjaźnionej szkoły. 

Zdjęcia


1 października 2019:

Uroczyste przystąpienie do projektu „Szkoła 6.0”
Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Szkoła 6.0”. Nawiązała współpracę z Sobotnio-Niedzielną Szkołą z Winnicy na Ukrainie. Pierwszym punktem tego projektu było pokazanie, jak nasi uczniowie obchodzą różnego rodzaju Święta Narodowe. W tym celu, nasze dzieci najpierw wzięły udział w „Żywej lekcji historii” przeprowadzonej przez Panią Katarzynę Madejską. Następnie wykonały patriotyczne prace plastyczne z wychowawcami oraz wzięły udział w krótkim przedstawieniu patriotycznym i w tańcu z sercami w Barwach Narodowych przygotowanym przez panią Sylwię Król.

Zdjęcia

Film

Zmiana jezyka / вибрати мову
Skip to content