virus infection or bacteria disease background design

Psycholog radzi…

7 psycho-tipów jak zachować zdrowie psychiczne.

   Drodzy Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele każdemu z nas w mniejszym lub większym stopniu udziela się lęk przed koronawirusem. Sytuacja jest poważna, nie ma zajęć w szkołach, przedszkolach i na uczelniach. Odwołane imprezy masowe, zawieszona działalność instytucji kultury i sportu. Koronawirus jest wszędzie, oczywiście nie w sensie fizycznym ale w świadomości społecznej. Programy telewizyjne, wiadomości, Internet, portale społecznościowe, rozmowy w domach i wśród znajomych……

   Z psychologicznego punktu widzenia można wyróżnić dwa skrajne mechanizmy obronne przed wizją pandemii choroby: bagatelizowanie problemu oraz panikę. Dwie krańcowe reakcje mają na celu poradzić sobie z lękiem, jednak tak naprawdę nie przyczyniają się do zapewnienia bezpieczeństwa sobie i bliskim.

   Informacje jakie docierają do nas są skrajne, bardzo różne, nacechowane sensacją i napompowane dużą dozą silnych emocji. Ulegamy w związku z tym podstawowym błędom poznawczym, które utrudniają nam przyjęcie rozsądnej i właściwej perspektywy.

   W porozumieniu z Janem Świerszczem, psychologiem, terapeutą i trenerem pracującym w nurcie humanistyczno – doświadczeniowym przesyłam zbiór podpowiedzi, jak radzić sobie z lękiem i zachwianym poczuciem kontroli. Przeczytajcie te rady uważnie, przekażcie ją rodzicom, dziadkom, kolegom. Pomyślcie, podejmujcie wszelkie działania i aktywności z rozsądkiem i odpowiedzialnością.

1. Podejdź do zagadnienia z badawczą ciekawością. Śledź rzetelne informacje, weryfikuj źródła. (Wynika z nich, że jeśli nie jesteś w grupie ryzyka to prawdopodobieństwo, że coś Ci się stanie jest niewielkie.)

2. Nie odnoś ryzyka tylko do siebie, to nasz wspólny problem. Nie jesteś w grupie ryzyka, więc się nie przejmujesz? Działania indywidualistyczne nie powstrzymają wirusa przed rozprzestrzenianiem się, czego konsekwencje mogą ponieść wszyscy (załamanie opieki zdrowotnej, zachorowanie bliskich). Pomyśl o potrzebach i zdrowiu innych osób zanim zrobisz zakupy albo zdecydujesz się przyjść do pracy z gorączką. Badania psychologiczne pokazują, że branie współodpowiedzialności i kolektywne działania lepiej wpływają na dobrostan i są skuteczniejsze.

3. Zrób coś dla osób z grupy ryzyka np. zaoferuj zrobienie zakupów starszej sąsiadce, przekonaj rodziców i dziadków do niewychodzenia z domu bez potrzeby. Z życzliwością i wsparciem zwracaj się do osób będących w kwarantannie, aby nie potęgować ich stresu.

4. Żartuj i psotuj z rozwagą. Humor to świetny sposób na redukcję napięcia i oswajanie ryzyka. Jednocześnie kpina z zagrożenia może być bolesna dla osób, które są w grupie ryzyka albo zasadnie boją się o osoby starsze. Ponadto beztroskie powielanie sensacyjnych wiadomości może u niektórych znajomych spotęgować lęk do rozmiaru utrudniającego im sprawne funkcjonowanie. Atak paniki (trudności z oddychaniem, podwyższona temperatura ciała) może przypominać objawy koronawirusa i nakręcać spiralę strachu.

5. Pielęgnuj bliskie relacje. To normalne, że się boisz: rozmawiaj o swoich obawach z najbliższymi. Wiedz, że nie jesteś sam/a i nie pozostawiaj bliskich w osamotnieniu. Dzielenie się informacjami i pogaduchy pomagają rozładować stres.

6. Rozmawiaj z dziećmi i osobami mającymi trudność w zrozumieniu sytuacji. Odpowiadaj na pytania. Zadbaj, aby o koronowirusie dowiadywały się nie przypadkowo, tylko od zaufanego dorosłego. Tłumacz jasno i prostymi słowami, co należy robić i dlaczego. Nie strasz, pytaj o emocje, ale nie dziel się zbytnio swoim lękiem z najmłodszymi.

7. Dawaj przykład zachowując zasady higieny i stosując się do zaleceń GIS m.in. dokładnie i często myj ręce, zakrywaj twarz gdy kaszlesz, nie dotykaj dłonią twarzy i unikaj przebywania w zatłoczonych miejscach.

Źródła:
https://www.facebook.com/pg/psycholog.warszawa/posts/?ref=page_internal
? Więcej o błędach poznawczych w szacowywaniu prawdopodobieństwa zagrożenia wirusem:
https://www.psychologytoday.com/…/202003/coronavirus-anxiety
? Wskazówki Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, jak radzić sobie z lękiem i stresem:
https://www.apa.org/helpcenter/pandemics
? O zjawiskach z obszaru psychologii społecznej związanych z doświadczaniem epidemii:
https://thepsychologist.bps.org.uk/…/coronavirus-psychologi…
? Dlaczego powinniśmy się przejmować: Często zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące COVID-19:
https://medium.com/…/dlaczego-powinni%C5%9Bmy-si%C4%99-prze…
? Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego:
https://gis.gov.pl/
? Zalecenia Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii w związku z pandemią wirusa COVID-19:
https://psychiatria.org.pl/news,tekst,388,stanowisko_polski…

Uważajcie na siebie.
Do zobaczenia w szkole.
Ewelina Skarbek – psycholog

Do pobrania (PDF): Rekomendacje psychologa szkolnego (632 pobrania )

Powiązane zdjęcia:

Zmiana jezyka / вибрати мову
Skip to content