Logopeda szkolny - p. Anna Spółczyńska

Wtorek 11.00 - 14.45
Środa 11.00 - 14.00
Piątek 11.00 - 14.00

Organizacja terapii logopedycznej w Szkole Podstawowej nr 8 w roku szkolnym 2018/2019 – czyli w jaki sposób dziecko w naszej szkole trafi do logopedy?
  1. Przygotowanie list imiennych dzieci w celu uzyskania zgody rodziców na udział ich dziecka w przesiewowych badaniach logopedycznych.
  2. Rodzice wyrażają zgodę na przeprowadzenie przesiewowych badań logopedycznych (na pierwszym zebraniu z rodzicami) ich dzieci na terenie placówki, składając podpis na właściwej liście u wychowawcy.
  3. Obserwacja i badania mowy dzieci .
  4. Tworzenie listy dzieci, które powinny znaleźć się pod opieką logopedy - do 30 września.
  5. Omówienie organizacji terapii logopedycznej z wychowawcami klas lub na konsultacjach z logopedą indywidualnie z rodzicami, przekazanie osobiście wyników badań przesiewowych. Przedstawienie treści kontraktu dotyczącego zasad współpracy logopedy z rodzicami, podpisanie kontraktu przez rodziców. Zaproszenie na spotkania indywidualne, które będą odbywać się podczas dyżuru logopedy w dni otwarte.
  6. Systematyczna terapia logopedyczna realizowana na terenie placówki i przekazywanie ćwiczeń logopedycznych do utrwalania w domu (ćwiczenia w zeszytach).
  7. Zakończenie terapii logopedycznej w danej placówce następuje, gdy:
    • dziecko mówi poprawnie;
    • długotrwała (powyżej trzech lat) terapia logopedyczna nie przynosi poprawy mowy;
    • pomimo podejmowanych przez logopedę działań rodzice nie włączają się do współpracy, a mowa dziecka nie ulega poprawie (decyzja podjęta w porozumieniu z dyrektorem szkoły);
    • dziecko zmieni placówkę na inną;
    • rodzice zrezygnują z terapii logopedycznej prowadzonej w szkole (rezygnacja w formie pisemnej).
3

Kącik dla rodziców z pomysłami zabaw

Garść istotnych informacji

4
Zajęcia logopedyczne odbywają się najczęściej raz w tygodniu w grupach do czterech osób. Trwają około 30 - 45 minut. Ostateczna częstotliwość spotkań, oraz czas ich trwania uzależniona jest zawsze od indywidualnych potrzeb uczniów. Na zajęcia uczniowie przynoszą zeszyty, w których zapisywany jest materiał wyrazowy (sylaby, wyrazy, zdania, dłuższe teksty) przeznaczony do codziennego utrwalania z dzieckiem w domu (5-10 minut). Dlatego proszę zaglądać do tych zeszytów po każdych zajęciach. Terapia zaburzeń artykulacji (wymowy) obejmuje trzy podstawowe etapy:
  • przygotowawczy (usuwanie przyczyn istniejących zaburzeń mowy);
  • wywoływania głoski lub korygowania głoski nieprawidłowo wymawianej;
  • utrwalania prawidłowo brzmiącej głoski – najdłuższy, wymagający systematyczności i konsekwencji od logopedy, dziecka i rodzica.
PAMIĘTAJMY! Tylko regularne uczęszczanie na terapię logopedyczną i codzienne ćwiczenia w domu będą skutkowały poprawą wymowy.