24 Skarżyska Gromada Zuchowa "Ogień i Woda"

W niedzielę, 10 lutego, na Borze odbyły się miejskie uroczystości upamiętniajace wydarzenia z czasów II wojny światowej (z dnia 14 lutego 1940r.) - rostrzelanie przez Niemców 360 mieszkańców naszego miasta. Wśród ofiar byli ojcowie i bracia z klasztoru franciszkanskiego oraz 78 harcerek i harcerzy. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele Ojców Redemptorystow, której przewodniczył kapelan Hufca ZHP Skarżysko-Kamienna, o. phm. Jacek Szczepanik. We mszy świętej oraz w uroczystości przy mogile pomordowanych uczestniczyły nasze zuchy z 24 Skarżyskiej Gromady Zuchowej "Ogień i Woda" wraz z rodzicami.

Najważniejszym świętem harcerzy i skautów na całym świecie jest Dzień Myśli Braterskiej (DMB), czyli dzień urodzin gen. Roberta Boden-Powella. Z tej racji w czwartek, 21 lutego, zuchy pod opieką o. Jacka i p. Sylwii Król przygotowały okolicznościowy apel przedstawiający ideę DMB.

Natomiast w sobotę, 23 lutego, w kościele Ojców Franciszkanów odbyła się msza święta w intencji zuchów i harcerzy z racji przypadającego w tym dniu liturgicznego wspomnienia bł. ks. Wincentego Stefana Frelichowskiego, patrona harcerzy. Po mszy świętej odbyła się uroczysta zbiórka, w której oprócz zuchów uczestniczyli rodzice. Na zakończenie zbiórki drużynowa dh. phm. Dorota Nowak-Małek otworzyła prezenty otrzymane od innych środowisk zuchowych, do których nasze zuchy wysłały wcześniej kartki z braterskimi pozdrowieniami (od 254 Warszawskiej Gromady Zuchowej "Leśne Duszki", 7 Gromady Zuchowej "Tuptusie" z Jeleniewa oraz od 6 Suwalskiej Gromady Zuchowej "Przyjaciele").