26.03.2017 - EkoPaka - INTERSEROH

26.03.2017W  Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej realizowany jest kolejny, już czwarty temat EkoPaki, tym razem tematem przewodnim jest ALUMINIUM. „EkoPaka” to program organizowany przez INTERSEROH Organizację Odzysku Opakowań S.A., kierowany do dzieci z klas I-III szkół podstawowych, który w radosny i nowoczesny sposób tłumaczy najmłodszym, że to, co zostaje z produktów – opakowania, zużyte elementy – to nie śmieci, ale materiał, z którego można stworzyć coś nowego.W dniach 15 - 26 marca 2017  klasy 1-3 wraz z wychowawcami uczestniczyły w takich właśnie zajęciach.  Pani Anna Czajkowska w ciekawy i obrazowy sposób  przekazała  dzieciom tak trudny temat jakim jest proces wydobycia boksytu aż do powstania gotowych aluminiowych przedmiotów. Uczniowie dowiedzieli się czym jest aluminium, jakie jest jego zastosowanie oraz że warto segregować odpady. Aluminium pozyskane z segregacji odpadów może być przetwarzane w nieskończoność, dzięki czemu zaoszczędzimy surowiec naturalny, który jest nieodnawialny. Oprócz nauki był czas na zabawę. Dzieci mogły zbudować z aluminiowych elementów ciekawe maszyny i urządzenia, inne próbowały z aluminiowego drutu wykonać ciekawe postacie, zwierzęta czy kwiaty, inne kolorowały ilustracje przedstawiające drogę od boksytu do aluminium. Dla wszystkich były to bardzo pouczające zajęcia.

W dniu 4 listopada 2016 roku, odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy IV „b” w budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.  Zajęcia były dobrą okazją do propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Lekcję biblioteczną prowadzili: mgr Dominika Zagdan – nauczyciel języka polskiego, mgr Joanna Plucner – nauczyciel-bibliotekarz oraz P. Anna Czajkowska- pracownik biblioteki. Głównym celem lekcji była prezentacja słowników oraz zapoznanie uczniów z zasadami korzystania
z wiedzy książkowej.