^ w górę

Szkoła Podstawowa nr 8

ul. Podjazdowa 21, 26-110 Skarżysko-Kamienna, tel. 41 251 24 22


21.02.2017 - Śladami historii - wycieczka kl. 6 do Warszawy

21.02.201721 lutego 2017 roku uczniowie  naszej szkoły  wraz z opiekunami  udali się na wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 45 osób. Byli to uczniowie z klasy 6 „a”, 6 „b” i z klasy 5.Wcześnie rano, bo o 6:20 zebraliśmy sie przed szkołą, by wyruszyć w podróż autokarową do naszej stolicy. Wszyscy przybyli punktualnie.

Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Sejmie. W Sali Posiedzeń Sejmu wysłuchaliśmy wykładu dotyczącego historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. W trakcie wykładu zaszczycił nas swoją obecnością jeden z posłów, który podzielił się z nami cennymi uwagami na temat pracy w Sejmie, obdarował uczniów drobnymi pamiątkami z własnym autografem, a także chętnie pozował do zdjęć. Następnie udaliśmy się na hall główny, gdziezobaczyliśmy odsłoniętą w 2005 r. tablicę ku czci posłów poległych w czasie II wojny światowej, a także tablicę upamiętniającą posłów i senatorów tragicznie zmarłych 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem. Następnie schodami głównymi udaliśmy się na parter, znajdują się również dwie tablice pamiątkowe – jedna upamiętniająca przesłanie papieża św. Jana Pawła II wygłoszone 11 czerwca 1999 r. w czasie pierwszej w historii wizyty Ojca Świętego w parlamencie narodowym, druga – samą wizytę. W dwóch gablotach umieszczone zostały również komplety monet wybitych z okazji beatyfikacji i kanonizacji papieża Polaka.  Nieopodal stoją też witryny z historycznymi laskami marszałkowskimi i z Krzyżem, jaki otrzymał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w Poznaniu z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Krzyż wykonany został z fragmentów drewna dębowego z czasów chrztu Mieszka I. Kolejnym odwiedzonym miejscem była Sala Kolumnowa, która jestdrugim co do wielkości pomieszczeniem w Sejmie, czyli Sala Kolumnowa. Nosi ona imię Kazimierza Pużaka. Wykorzystywana jest m.in. na posiedzenia komisji sejmowych, konferencje czy wysłuchania publiczne.Wejście do sali poprzedzone jest przedsionkiem, oddzielonym od niej dwuskrzydłowymi drzwiami z ozdobnymi kutymi kratami utrzymanymi w czarno-złocistej tonacji. Nazwa sali pochodzi od szarych kolumn, ustawionych na całej długości pomieszczenia w dwóch rzędach po dziesięć. Posadzkę zdobią kolorowe rozety z wielobarwnych marmurów i złocistego onyksu. Wszystko to zrobiło na nas ogromne wrażenie, ale to nie był koniec atrakcji. 

Po wyjściu z Sejmu spotkaliśmy się z naszym przewodnikiem, z którym udaliśmy się na Plac Trzech Krzyży, a następnie przejechaliśmy autokarem w kierunku Krakowskiego Przedmieścia. Wysłuchując ciekawych opowieścizobaczyliśmy pomnik Adama Mickiewicza, Mikołaja Kopernika, który został zbudowany z inicjatywy Stanisława Staszica i Bazylikę Świętego Krzyża, w której znajduje się serce Chopina. Zatrzymaliśmy się również przy cieszącej się ogromną popularnością ławeczce Chopina, wysłuchując kilku utworów kompozytora. Kolejnym punktem był Uniwersytet Warszawski, na którym chęć kontynuowania nauki zgłosiło wielu uczestników wycieczki. Trzymamy kciuki za realizację tych marzeń . Tak wędrując dotarliśmy do Pałacu Prezydenckiego, oddaliśmy również hołd przy Grobie Nieznanego Żołnierza i zobaczyliśmy zmianę warty, a następnie przeszliśmy pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Na Starym Mieście przywitała nas Kolumna Zygmunta III Wazy, a w oddali Stadion Narodowy. Po wykonaniu kilku zdjęć pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Zwiedziliśmy część muzealną zamku, w tym: Galerię Owalną, Salę Rady, Salę Wielką, Pokój Marmurowy, Salę Rycerską, Salę Tronową, Pokój Oficerski, Pokój Canaletta, Kaplicę Małą, Pokój Audiencjonalny Stary, Pokój Sypialny, Garderobę i Gabinet Króla, Pokój Zielony, Salę Gwardii Konnej Koronnej.
Wycieczka była bardzo udana. Pogoda dopisała, choć zapowiadało się deszczowo. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Panowała miła atmosfera. Zrobiliśmy dużo pamiątkowych zdjęć. Pomimo zmęczenia wszyscy byli zadowolenii już czekamy na kolejny wyjazd.
 
 

do obejrzenia zdjec w gore

 

W dniu 4 listopada 2016 roku, odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy IV „b” w budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.  Zajęcia były dobrą okazją do propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Lekcję biblioteczną prowadzili: mgr Dominika Zagdan – nauczyciel języka polskiego, mgr Joanna Plucner – nauczyciel-bibliotekarz oraz P. Anna Czajkowska- pracownik biblioteki. Głównym celem lekcji była prezentacja słowników oraz zapoznanie uczniów z zasadami korzystania
z wiedzy książkowej.