07.03.2017 - Tydzień Kultury Języka

07.03.2017Jak wszyscy wiemy język polski do najłatwiejszych nie należy. Czyha w nim wiele pułapek ortograficznych i językowych. Popełnianie takich błędów zdarza się chyba wszystkim. Tydzień Kultury Języka Polskiego był znakomitym czasem na zorganizowanie spotkania w Bibliotece przy ul. Towarowej, które miało na celu propagowanie poprawnej pisowni i pielęgnowanie piękna języka polskiego. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klasy VI wraz z opiekunem p. Joanną Plucner. Młodzież rozwiązywała zagadki językowe, tłumaczyła znaczenie słów rzadko używanych tj. domator, koneser, antrakt itp. oraz poprawnie zapisywała rymowanki, w których występowały homonimy - wyrazy, które brzmią identycznie, ale różnią się pisownią i znaczeniem. Niektóre z nich to: kot i kod, mieć i miedź, wiesz i wież, Bug i buk. Kończąc spotkanie w bibliotece młodzież zwiedziła izbę pamięci honorowego obywatela miasta i patrona biblioteki ks. prof. W. Sedlaka.

W dniu 4 listopada 2016 roku, odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy IV „b” w budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.  Zajęcia były dobrą okazją do propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Lekcję biblioteczną prowadzili: mgr Dominika Zagdan – nauczyciel języka polskiego, mgr Joanna Plucner – nauczyciel-bibliotekarz oraz P. Anna Czajkowska- pracownik biblioteki. Głównym celem lekcji była prezentacja słowników oraz zapoznanie uczniów z zasadami korzystania
z wiedzy książkowej.