Dziennik Elektroniczny

17.11.2016 - Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

17.11.2016aŚwiatowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu to święto nietypowe, umowne i ruchome. Dzień ten przypada na trzeci czwartek listopada. W tym roku był to 17 listopada. Święto to ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodziła się w USA  w Californii, gdzie w 1974r. zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Zdecydowanie 24 godziny nie wystarczą, aby całkowicie pozbyć się nałogu, dlatego zaczęły pojawiać się kolejne tego typu inicjatywy, np. Dzień bez Papierosa, który obchodzony jest 31 maja.

W naszej szkole akcja promująca to święto miała charakter informacyjny. W wielu miejscach pojawiły się plakaty i ulotki mówiące m.in. o szkodliwości palenia, składnikach dymu tytoniowego, skutkach palenia dla palaczy, ale także efektach biernego palenia. Uczniowie poszerzają tą wiedzę w czasie zajęć w ramach realizowanych programów profilaktycznych: „Nie pal przy mnie, proszę”, „ Znajdź właściwe rozwiązanie” oraz „Trzymaj Formę”. Celemtych działań jest odstraszenie i zniechęcenie do sięgania po papierosy oraz zwiększenie liczby osób walczących z tym nałogiem. Nad sprawnym przebiegiem akcji czuwała P. Małgorzata Wojciechowska.

W dniu 4 listopada 2016 roku, odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów klasy IV „b” w budynku Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka.  Zajęcia były dobrą okazją do propagowania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Lekcję biblioteczną prowadzili: mgr Dominika Zagdan – nauczyciel języka polskiego, mgr Joanna Plucner – nauczyciel-bibliotekarz oraz P. Anna Czajkowska- pracownik biblioteki. Głównym celem lekcji była prezentacja słowników oraz zapoznanie uczniów z zasadami korzystania
z wiedzy książkowej.