22.10.2014 - Jak to działa? Z ekologią na Ty

22.10.201422 października uczniowie klasy IIIa i IIIb wybrali się na lekcję przyrody do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków Komunalnych, by dowiedzieć dokąd wędruje brudna woda i ścieki po opuszczeniu naszych mieszkań. Pracownicy oczyszczalni kierownik P. R. Gajda i operator pan P. Pabjański oprowadzali nas po wszystkich sektorach, opowiadając, co w danym miejscu dzieje się ze ściekami i jakim procesom oczyszczania poddawane są odpady. Wielkim zaskoczeniem dla nas było zakończenie trasy. Tam zobaczyliśmy jak zupełnie już czysta woda, wpływa do pobliskiej rzeki Kamiennej. Dowiedzieliśmy się również, że ciepło i prąd wykorzystywane w budynkach oczyszczalni otrzymywane są ze ścieków, a także, że ze ścieków otrzymuje się biomasę, która służy jako naturalny nawóz. Całość pracy oczyszczalni nadzorowana jest przez komputer, z którym połączone są wszystkie urządzenia.
Dzisiejsza wycieczka była dla nas bardzo pouczająca.