Strona Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej - 16.10.2014 - Żywa lekcja historii –„Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka"

16.10.2014 - Żywa lekcja historii –„Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka"

16.10.201416 października odbyła się w naszej szkole niecodzienna lekcja historii przeprowadzona przez Grupę Artystyczną "Rekonstrukto". Pokaz historyczny pod tytułem "Staropolski sarmatyzm i epoka szlachecka" wzbudziła wiele emocji wśród uczniów. Artyści wyjaśnili, czym był sarmatyzm i dlaczego polska szlachta odwoływała się do starożytnych Sarmatów. Aktorzy używając staropolskich zwrotów, opowiadali o dawnych obyczajach szlacheckich. Podczas występu artyści zaprezentowali  tradycyjny strój szlachecki oraz różne rodzaje broni białej używanej przez szlachtę w okresie od XVI do XVIII w. Uczniowie mieli możliwość nie tylko obejrzenia pojedynku, ale również mogli wziąć w nim udział. Poznali też różne sposoby karania tych, którzy nie przestrzegali prawa lub byli oskarżeni o uprawianie czarów. Uczniowie mogli dobrowolnie przetestować narzędzia tortur m.in.: dyby, krzesło inkwizycyjne. Na zakończenie spotkania wszyscy mieli możliwość osobistego zapoznania się z rekwizytami: uzbrojeniem i elementami ubioru.