Strona Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej - 25.09.2014 - „Dziś idę walczyć Mamo…” – wielcy mali bohaterowie Powstania Warszawskiego – lekcja historii.

25.09.2014W odpowiedzi na apel Instytutu Pamięci Narodowej i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w naszej szkole zostały zorganizowane obchody upamiętniające rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. 25 września 2014 r. odbyła się nietypowa lekcja historii, w której uczestniczyły klasy młodsze wraz z wychowawcami oraz uczniowie klasy VIb. Zajęcia zostały przeprowadzone przez nauczyciela historii – P. Katarzynę Madejską. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z historią Polskiego Państwa Podziemnego, ale również dowiedzieli się wielu faktów z dziejów Armii Krajowej , akcji „Burza” czy Powstania Warszawskiego, jak wielką tragedią była II wojna światowa i jak wpłynęła ona na życie młodych ludzi - tych, którym ponad 70 lat temu przyszło w udziale tworzyć struktury Podziemnego Państwa i Armii oraz walczyć z okupantem. Podczas zajęć zwrócono szczególną uwagę na udział dzieci w Powstaniu Warszawskim. Wiadomości te w szczególny sposób zainteresowały dzieci. Uczniowie oglądając fotografie, słuchając fragmentów wspomnień byłych powstańców mieli możliwość poznania kilku sylwetek małych wielkich bohaterów tamtych dni.
W sali historycznej oraz w holu na parterze szkoły, została przygotowana wystawa plakatów i albumów wykonanych przez uczniów klas szóstych, upamiętniająca działalność Polskiego Państwa Podziemnego oraz wydarzenia związane z Powstaniem Warszawskim.