05.09.2014 - Narodowe czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza w SP 8

czytanienarodoweDnia 5 września nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowe Czytanie Trylogii zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W organizację spotkania, którego koordynatorką była pani Marta Nowek, włączyło się wielu nauczycieli.
Zaproszeni goście- Państwo Jerzy i Małgorzata Dobrowolscy ze Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego Towarzystwo Strzeleckie, wprowadzili zgromadzonych uczniów i nauczycieli w klimat odległych czasów epoki staropolskim strojem oraz opowieścią o tradycji Bractwa Kurkowego.
Wstępem przed czytaniem Trylogii było zapoznanie uczniów z biografią Henryka Sienkiewicza na podstawie przygotowanej prezentacji multimedialnej. Wybrane przez nauczycieli historii i j. polskiego fragmenty dzieł, wchodzących w skład Trylogii, zostały odczytane przez pana Jerzego Dobrowolskiego, który swym tembrem głosu i intonacją zaciekawił czytaną literaturą wychowanków szkoły. Podczas uroczystości zebrani wysłuchali również utworów muzycznych pochodzących z filmów, będących ekranizacjami powieści Sienkiewicza.
Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. A to spotkanie stało się wspaniałą okazją, by zachęcić młodzież do bliższego zapoznania się z twórczością pisarza i wzbudzić zaciekawienie jego utworami.
Składamy serdeczne podziękowania Państwu Małgorzacie i Jerzemu Dobrowolskim ze Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego Towarzystwo Strzeleckie, za olbrzymią pomoc w realizacji projektu Narodowe Czytanie Trylogii Henryka Sienkiewicza w naszej szkole.

M.K