14.05.2014 - Spotkanie uczniów SP 8 z gen. Mirosławem Hermaszewskim

Hermaszewski14 maja. w Gimnazjum w Wąchocku odbyło się spotkanie z gen. Mirosławem Hermaszewskim. Delegacja uczniów z klas IV z naszej szkoły wraz z P. Kamila Tusznio, została na nie zaproszona. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści o kosmosie. Gen. Hermaszewski opowiedział o swojej przygodzie życia, czyli locie w kosmos. Ważny przesłaniem tego spotkania były słowa gen. Hermaszewskiego, który mówił, że „Warto mieć marzenia, bo jeśli człowiek czegoś bardzo pragnie i pracuje ciężko nad tym to wszystko się spełni”. Pokazywał również wspaniałe zdjęcia i filmy ze swojej podróży w kosmos, m. in. zdjęcie Polski widocznej nad którą przelatywał tylko przez kilkanaście sekund. Był również czas na zrobienie pamiątkowych fotografii, zdobycie autografu. Nasi uczniowie przyjechali ze spotkania zachwyceni.
Mirosław Hermaszewski- kosmonauta- pierwszy i jedyny jak dotychczas Polak, który odbył lot w kosmos. W 1978 roku, jako pierwszy Polak -odbył swoją kosmiczną podróż. Trwała ona 8 dni, w czasie, której dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski m.in. wysokości – 363 km; prędkości lotu – 28 tyś km/h; tj., ok. 8 km/s; długotrwałości lotu – 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy; zasięgu lotu orbitalnego 5.273.257 km. Za udział w locie w kosmos, Mirosław Hermaszewski został odznaczony „Złotą Gwiazdą” Bohatera Związku Radzieckiego, Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. W 1986 został Kawalerem Orderu Uśmiechu”.