Strona Szkoły Podstawowej nr 8 w Skarżysku-Kamiennej - 2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

2 MAJA - DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

2majDzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Od 2 maja 2004, obchodzimy w Polsce, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Oprócz Polski, święto własnej flagi obchodzi się również w licznych innych krajach, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie, Finlandii.
Pierwotnie polską barwą narodową był karmazyn, stanowiący symbol dostojeństwa i bogactwa, a zarazem uważany za najszlachetniejszy z kolorów. Z uwagi na cenę barwnika, mało kto mógł sobie jednak na niego pozwolić. Na pierwszych flagach i sztandarach reprezentujących Królestwo Polskie widniał biały orzeł w koronie na czerwonym tle.
Barwy biała i czerwona zostały uznane za narodowe po raz pierwszy 3 maja 1792. Podczas obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Ustawy Rządowej, damy wystąpiły wówczas w białych sukniach przepasanych czerwoną wstęgą, a panowie nałożyli na siebie szarfy biało-czerwone.
Po odzyskaniu niepodległości barwy i kształt flagi uchwalił Sejm Ustawodawczy odrodzonej Polski
1 sierpnia 1919.