23.04.2013 - URODZINY MIASTA W „ÓSEMCE”

DSCF018323 kwietnia br. w Szkole Podstawowej nr 8 hucznie świętowano dziewięćdziesiątą rocznicę nadania praw miejskich Skarżysku- Kamiennej.
Już w lutym ogłoszono wiele konkursów zarówno literackich jak i plastycznych dla uczniów klas 1-6. W ramach przygotowań do obchodów 90-lecia miasta w Szkole Podstawowej nr 8 ogłoszono: konkurs plastyczny dla klas 1-3, konkurs na kompozycję przestrzenną dla kl. 1-3, konkurs dla klas 6 na legendę o powstaniu Skarżyska –Kamiennej, konkurs dla kl. 4 na album „Moje miasto, konkurs dla kl. 4-6 na makietę, przedstawiającą najbardziej charakterystyczne miejsca Skarżyska- Kamiennej, konkurs dla klas 5 i 6 na wiersz pod hasłem: „Moje miasto”. Zorganizowano również lekcję otwartą, w której brali udział najmłodsi uczniowie szkoły- „Urodziny naszego miasta”.

W zorganizowanej przez społeczność szkolną uroczystości uczestniczyli zaproszeni goście, których powitała dyrektor szkoły p. Grażyna Jurowska: Wiceprezydent Miasta-p. Grzegorz Małkus, Przewodniczący Komisji Oświatowej Rady Miasta- p. Tomasz Sekuła, Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej- st. bryg. mgr inż. Sylwester Hamera, Dyrektor Przedszkola nr 1 p. Wanda Mamla, wychowawcy Przedszkola nr 1 wraz z przedszkolakami oraz rodzice i opiekunowie wychowanków szkoły.

Scenariusz akademii oparty został na autorskich pracach uczniów. Część artystyczną stanowiła inscenizacja legendy o powstaniu naszej miejscowości i jej nazwy, której autorem jest uczeń Mikołaj Zabiegło. Ponadto uczniowie klas piątych i szóstych zaprezentowali własne wiersze. Słowo mówione przeplecione zostało piosenkami o naszej „małej ojczyźnie”, do których słowa stanowiły utwory poetyckie uczniów Szkoły Podstawowej nr 8.

Uroczystość uświetniła prezentacja multimedialna na temat historii miasta i jego herbu. Dzięki niej uczestnicy mogli przenieść się w odległe czasy i poznać dzieje Skarżyska oraz jego mieszkańców.

Punktem kulminacyjnym było ogłoszenie wyników konkursów. Nagrody uczniom wyróżnionym w szkolnych konkursach plastycznych, literackich i projektowych, których tematyka związana była z naszym miastem i jego historią, wręczył Wiceprezydent Miasta p. Grzegorz Małkus.

Zaproszeni goście, na przygotowanej wystawie, mogli również obejrzeć nagrodzone prace: makiety obiektów miejskich, albumy, prace literackie i plastyczne. Uczestniczyli również w zabawie, polegającej na odgadywaniu zagadek fotograficznych, przedstawiających nasze miasto z czasów bardzo odległych. Największą wiedzą na temat historycznych fotografii Skarżyska- Kamiennej wykazał się Wiceprezydent naszego miasta p. Grzegorz Małkus. W nagrodę, wszyscy goście otrzymali pamiątkowe fotografie dawnego Skarżyska.

Zamknięciem obchodów było wniesienie pięknego urodzinowego tortu, na którym widniał herb miasta oraz świeczki. Każdy mógł posmakować „skarżyskiego” wypieku i słodyczy, ufundowanych przez rodziców.

Uroczystość przygotowana przez społeczność Szkoły Podstawowej nr 8 była nie tylko wyrazem pamięci o rocznicy nadania praw miejskich Skarżysku- Kamiennej, ale też wspaniałą okazją do zaprezentowania kreatywnej twórczości zdolnej młodzieży Szkoły Podstawowej nr 8. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani w przygotowanie uroczystości, a jej wysoki poziom artystyczny został zauważony i podkreślony przez przybyłych gości.

Tak wspaniała impreza mogła zostać zorganizowana dzięki pracy nauczycieli, koordynatora projektu p. Katarzyny Chwiećko, uczniów, pracowników szkoły oraz pomocy rodziców, a w szczególności pana Przemysława Króla, pani Dominiki Piaseckiej, państwa Guzikowskich i Mazurów.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej uroczystości bardzo serdecznie dziękujemy.